O naší organizaci

Pár slov o naší organizaci: V roce 1913 ve vsi Struhařov založilo několik přátel, kteří chovali včelstva, spolek, jehož účelem byla výměna zkušeností v tomto rozvíjejícím se oboru. Tento spolek se v průběhu let rozšiřoval o další začínající chovatele, přetrval několik režimů i dvě světové války.

 

Naše občanské sdružení tedy chová včely na území o rozloze 42 km2 a v roce 2014 má 54 členů s cca 400 včelstvy na stanovištích v těchto lokalitách: 

Brtnice, Čenětice, Dařbož, Doly, Doubravice, Herink, Hlubočinka, Chvátalka, Kamenice, Kostelec u Křížků, Křížkový Újezdec, Křiváček, Ládeves, Ládví, Nechánice, Nová Hospoda, Olešovice, Radějovice, Skuheř, Struhařov, Sulice, Štiřín, Těptín, Všedobrovice, Zdiměřice, Zlatníky, Želivec

 

Příznivě se i u nás projevuje zájem o tento obor, každý rok se do našeho spolku hlásí několik mladých začínajících chovatelů včel.

 

Naše ZO je vedena předsedou Vladimírem Uhrem, jednatele vykonává Přemysl Peterek a finančního hospodáře Antonín Sklenář. Členem je i pan Jan Šilhán, který je předsedou okresního výboru ČSV a členem republikové rady.

 

Pořádáme přednášky o včelaření  pro školky a školy s možností praktických ukázek práce včelaře. Za tímto účelem máme zakoupeny názorné obrazové materiály, půjčujeme knihy s včelařskou tématikou a pro větší akce jsme schopni zajistit také prosklený předváděcí úl.

 

Šlechtitelský chov matek provádí na území naší organizace p. Jan Šilhán, který rozchovává linie matek nejen pro naši organizaci, ale také pro mnoho chovatelů z různých míst v celé ČR. Přítel Šilhán je se svými cca 100 chovnými včelstvy také významným dodavatelem včelích oddělků.

 

Produkce medu našich včelařů se po medobraní většinou rychle rozprodá mezi své stálé odběratele, nemáme tedy aktuálně možnost nabízet med ve větším množství. Pouze výjimečně někteří včelaři prodávají med pro zjednodušení své práce ve větších objemech do běžných výkupen medu.

 

Pokud máte zájem o naše včelařské produkty, případně se chcete také stát aktivním členem našeho spolku, na těchto stránkách naleznete většinu potřebných informací.

 

Pro další informace neváhejte kontaktovat zástupce naší organizace telefonicky, či emailem.