RNDr. Václav Švamberk: PROSTŘEDÍ A VČELY

Spolek pro rozvoj včelařství MÁJA vydal novou knihu RNDr. Václava Švamberka: 

prostredi a vcely
PROSTŘEDÍ A VČELY je bohatě ilustrovaná publikace, která se na četných příkladech zaměřuje na ekologii jednotlivých včel a včelstev, vývoj populací včel i na jejich úlohu v ekosystémech. Podrobně pojednává o výživě včel podle ročních období, rozložení pylové snůšky a o zákonitostech vývoje včelstev podle fenologických období. Tato kniha volně navazuje na loni vydanou knihu VČELÍ PASTVA viz níže.

 

 

 

 

 

vceli pastva
Dříve vydaná kniha VČELÍ PASTVA je určena každému, kdo obdivuje naši přírodu a záleží mu na její dobré kondici. Znalost vegetace je navíc pro výběr stanoviště a přizpůsobení metody chovu včelstev velmi důležitá. Toto unikátní encyklopedické dílo, které získalo zlatou medaili na Apimondii 2015, seznamuje čtenáře s 544 včelařsky významnými rostlinami, jejichž popisy jsou nabité informacemi. Provázejí je originální fotografie, které autor shromáždil za desítky let toulek českou přírodou. Kniha přináší rovněž doprovodné odborné texty, v nichž RNDr. Švamberk poskytuje mnoho ze svých cenných znalostí a celoživotních zkušeností včelařských a přírodovědných.

Obsahuje český, slovenský a latinský rejstřík názvů rostlin.

Ukázku z knihy VČELÍ PASTVA ve formátu PDF si můžete stáhnout zde.

 

Spolek MÁJA také vydal šikovnou včelařskou pomůcku Švamberkův FENOLOGICKÝ KALENDÁŘ (zvaný Kolečko), což je soustava nastavitelných koleček, která vede včelaře pomocí dat rozkvětu signalizačních vůdčích i dalších druhů rostlin k poznání pravidelně se objevujících změn v přírodě, připomíná včelaři práce, které by měl vykonat, a také zobrazí producenty medovice, kteří se mohou objevit v daném období.

Více informací naleznete na webu http://www.majabee.cz/.

// PROSTŘEDÍ A VČELY 2016 //
převzato z webu a emailové prezentace spolku Mája


Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..