Poznatky k cementovému medu v roce 2024

Tvorba cementové medovice je v letních měsících červenec – srpen v našem regionu (okr. Praha – východ) více – méně ojedinělá.  Jsou lesní oblasti v ČR, např. ve Středočeském kraji (Brdy, Louňovice pod Blaníkem) i Jižní Čechy s jejím častějším výskytem.

Beton

 

Melecitóza – trojitý cukr (jedna molekula glukózy navíc) je součástí některých medovícových medů zejména z modřínu, borovice, smrku, ale i z listnáčů – dubu a lípy.

 

V odborných kruzích není zatím známo, proč v některých letech stromově porosty melecitózu v tak vysoké míře vytvářejí.

 

Donesená medovice krystalizuje v plástech do 5 (pěti) dnů a typickým příznakem je zákal medu v otevřených buňkách medných plastů.

 

Pro včely i včelaře znamená výskyt melecitózních medů vždy velkou komplikacíprotože med nelze v medometu z plástů vytočit a je naprosto nevhodný pro zimování včelstev (vysoký obsah těžko stravitelných látek).

 

Prioritou včelařů bylo zachránit včelstva před úhynem v zimě. To znamenalo, že
zimní chumáč nepřijde do jara do kontaktu s cementovým medem a bude mít v každé uličce alespoň nějaké cukerné zásoby (spotřeba glycidových zásob v tomto období není příliš vysoká – do 5 kg).

 

Ošetření včelstev na našich stanovištích


Po skončení snůšky jsme vyjmuli ze včelstev značné množství plně zanesených plástů a uložili je na suchém místě do skříní, a prázdných nástavků.

 

Ponechalí jsme jen plasty méně zaplněné, krycí a plásty s plodem, které jsme proložili prázdnými soušemi (ne vždy s kvalitou pro plodové plasty) a začali krmit.

 

Zpracováno pro webové stránky ZO ČSV Struhařov
// Jan Šilhán // 6.10.2024 //

—příspěvek se věnuje tématu zpracování cementovému medu—


Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..