Léčení 2012

Jarní nátěr plodu se provádí jen tam, kde to nařídí příslušná veterinární správa, zpravidla na stanovištích, kde byli vyšetřením zimní měli zjištěni více než 3 kleštíci na včelstvo.

 

Nejpozději do 15. dubna by se měl provést nátěr včelího plodu přípravkem M-1 AER s následnou fumigací,  popř. aerosolovým ošetřením přípravkem Varidol FUM

 

Nátěr plodu se provádí roztokem pitné vody 50ml s pěti kapkami přípravku M-1AER. Nanášení se provádí na zavíčkovaný plod maximálně v rozsahu 10dm2 na jedno včelstvo. Pokud včelstvo obsahuje více, je třeba jej odstranit. Při nanášení je třeba dbát na to, aby byla natřena pouze plocha zavíčkovaného plodu.

 

KYSELINA MRAVENČÍ – FORMIDOL 2012

 

Další ošetření (červen, červenec) u nás letos provádíme kyselinou mravenčí v podobě odparných desek Formidol (40 ml 85%)
Místní včelaři obdrželi léčivo v květnu. (od organizace, která vyřizuje dotaci na nákup). Aplikace se bude provádět individuálně, závisí na každém včelaři aby si určil vhodnou dobu ošetření, doporučuje se vložit Formidolové desky po vytáčení medu. V opačném případě může kyselina ovlivnit (okyselit) chuť medu, i když  se udává, že pouze dočasně – kyselina vyprchá.

 

Užitečná poznámka k aplikaci: pro vícenástavkové je potřeba umisťovat odparné desky nahoru na horní nástavek – ventilačními otvory dolů. Páry kyseliny jsou těžší než vzduch a padají přes několik pater nástavků – působí na maximálním prostoru. Je možné vložit mezi rámky a formidolové desky síťovinu, podle zkušenosti to může podnítit produkci propolisu na síťce (včely se snaží díry v mřížce utěsnit).

(doplnění: jsou hlášeny ztráty matek po aplikaci kyseliny, při aplikaci kyseliny pomocí formidolových desek je zřejmě vhodnější více regulovat odpar, aby počáteční dávka po rozbalení desek nebyla tak velká )

 

FUMIGACE 2012:

 

Aplikace – podle počtu nástavků úlu nakape na fumigační pásek odpovídající počet kapek léčiva (2 kapky na 1 nástavek),   pásek s léčivem se  zapálí na jeho dolním okrají a připraveným háčkem se zavěsí mezi plásty. Následně je potřeba zavřít úl na dobu 30 – 60 minut.

 

V závěru měsíce října aplikujeme  první “dávku” fumigačních pásků s léčivem.

 

(doplnění: po první letošní aplikaci fumigantu byl zjištěn vysoký spad roztočů, 27.10 první sníh a týden mrazů, pak zase podzimní počasí a teploty)

 

Druhé  ošetření fumigací bylo stanoveno na první víkend v listopadu.

 

Poslední třetí aplikace fumigačních pásků se letos prováděla hromadně 29.listopadu
(doplnění: a to bylo těsně před prvním sněhem, předpovědi vyšly – 30.11 už začaly mrazy a napadl sníh)

 

Komentáře jsou zakázány.