Lípa vysazena !

V průběhu 2. ročníku Sulického burčákování, akce pořádané OÚ Sulice, dostala naše ZO ČSV Struhařov příležitost a prostor pro vysazení potomka Kamenické lípy.
Jedná se o sazenici roubu stromu, který byl zasazen v první polovině 13. století v místě, které podle této lípy nese i jméno. V době Karla IV. jí bylo již sto let, dnes strom s pamětí asi 760 let, má obvod kmene 560 cm a výšku 14 m.
Tuto vzácnost se nám podařilo získat díky elánu a pracovitosti našich členů př. Václava Vokouna a manželů Šilhánových.
Dendrologický ústav Průhonice, od kterého máme stromek, sleduje v rámci zachování genofondu rostlin i naší lípu. Ta má svoje evidenční číslo a v jejich záznamech musí být zanesena přesná poloha a datum výsadby pro další sledování růstu.
Na vysazení se společně se starostou OÚ Sulice ing. Petrem Čuříkem a předsedou ZO ČSV  Struhařov Vladimírem Uhrem podílely i přítomné děti za dohledu mnoha diváků (včetně našich členů: Žejdl, Sklenář, Šilhánová, Kočka, Saipt, Vítek a předsedy OV ČSV Praha – východ Jana Šilhána a jednatelky Věry Chramostové).
Počasí bylo této velice úspěšné akci nakloněno a my přejeme Sulické lípě, aby rostla do krásy, za pár let abychom mohli poslouchat  hukot včel v koruně stromu a za pár století aby se sázely sazenice potomků Sulické lípy.

 


Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..