V pondělí 15:45 jsme dostali od našich občanů zprávu o včelách usazených na lípě.
Při kontrole na místě v 16:30 byly včely nalezeny již usazené v dutině stromu. Do dutiny je přístup asi 10 cm velkým kruhovým otvorem ve výšce zhruba 2 metry nad zemí.
Včely by snad bylo možné z dutiny dostat vykouřením a pak je opět ubytovat jako chovné včelstvo v úle. Dá se předpokládat, že je to včelstvo, které se právě vyrojilo z úlu některého z okolních včelařů. (i v Kostelci u Křížků je včelařů hned několik.
Někdo by považoval za správné ponechat je jejich osudu a řeknete si “pokud nebudou ohrožovat kolemjdoucí, můžou si tam přeci žít”. Ano, včely mohou v dutině stromu i docela dobře přezimovat, je to jejich asi nejběžnější přirozené obydlí. Bohužel z veterinární hlediska není (pro okolní včelaře) příliš šťastné mít v centru obce neošetřované včelstvo. Tyto “divoké” včely se v přírodě běžně setkávají s chovnými včelstvy a především mohou i zalétávat do našich úlů. Takto snadno mohou přenášet choroby a parazity na léčená včelstva. Včelař, který se zodpovědně snaží svoje včelstva udržovat zdravá, může být pak nemile překvapen.
Správně podle veterinárních předpisů by se tedy toto včelstvo mělo zlikvidovat, aby nešířilo choroby a “divoké” geny – především rojivost, nebo bodavost, což jsou původní vlastnosti, které se včelaři snaží ve svých chovech potlačit. Včelstva šlechtíme naopak na mírnost, odolnost proti chorobám (čistící pud), vyšší produkci medu ale i další méně známé vlastnosti jako je třeba “klidné sezení na plástech” při práci s nimi, rychlý jarní rozvoj apod.
Jak to s nimi dopadne, zatím není jasné – dostat včely ze stromu je určitě dost náročná operace. Proti vysíření / likvidaci včel se už v pondělí hned razantně ozvala “paní od naproti” s argumentem, že pan starosta je rád, že tam ty včely má (?!!!) a tak asi budeme muset s další akcí počkat až se tahle absurdita vyjasní.
Za fotografie děkujeme Marušce Štanderové, která je pohotově a odvážně zachytila na svůj mobilní telefon.