Poprašování včel – alternativní metoda k omezení / likvidaci varroázy

S varroázou se jistě každý z vás potkal. Napíši z praxe nabyté zkušenosti. Účelem je, abyste získali vědomosti, které vaše včely ochrání před poškozením natož před úhynem. Prosím, aby mladší včelaři tyto informace pomohli internetem rozšířit. Jsem starší včelař a počítače nemám rád :-). Děkuji, Svítek Ludvík, Přimda

Pozn. redakce: Toto je starší a kratší verze dokumentu pana Svítka, druhou výrazně rozšířenou verzi naleznete např. zde >> “Svítkova_metoda_2015” <<

Co musíte vědět, abyste byli úspěšní:

  1. Varroa změnila miliony let starý instinkt včel. Při silném napadení včelstva varroázou se přestávají včelstva bránit. Jsou vstřícné k lupičkám – nazval jsem toto chování jako „asistovaná loupež“.
  2. Změnila myšlení včelařů- pod vlivem varroázy se z nás stali hlupáci. Věříme, že beztrestně můžeme vést nekonečnou chemickou válku v úlech.Včelstva, jenž vůněmi řídí svůj život, chemie poškozuje stejně jako varroáza.

 

Důležité k zapamatování:

  1. Varroáza se množí na zavíčkovaném plodu. Na trubčině raději. V
    době, kdy má varroáza k dispozici dostatek plodových buněk se množí 4x
    každých 14 dní / duben, květen /.
  2. Při masivním rozmnožení varroázy (t.j. 2/3 plodu mají parazita), takto
    poškozené včely přestávají bránit svůj úl  /asistovaná loupež/.
  3. Silná včelstva se této loupeže rádi zúčastní. Během hodin (maximálně 2 dní) donesou do svého úlu pár kilo medu a tisíce samiček varroázy z vylupovaného úlu. Jedná se o velmi nenápadnou a nenásilnou příhodu. Včelař si ničeho nevšimne !!!!
  4. Domino efekt – zamoření krajiny varroázou stoupá. Asistované loupeže se stávají hromadné. Vše se děje velmi nenápadně. Včelaři, kteří ještě před 14 dny vytočili ze svých silných včelstev slušné množství medu, jsou nyní bez včel. V úlech zůstanou jen plásty. Včelaři nechápou co se děje – je to varroáza.
  5. Plošné úhyny jsou důsledkem nezakročení včelařů v době, kdy asistované loupeže přecházejí v domino efekt. Bez včel se ocitají velké územní celky o rozloze stovek kilometrů čtverečních. Hynutí včelstev nastává, když počet samiček varroázy je 2x – 3x vyšší než počet včel v úlu (nebo v krajině). Celý proces úhynu je velmi rychlý. Jeden týden na úl, 2-3 týdny na krajinu od doby úhynu prvních stanovišť. Jsou-li v krajině převážená včelstva se silně přemnoženou varroázou, celý domino efekt se přesune o vzdálenost převozu. Po přečtení těchto informací jste se stali odborníky na úhyny. Co dělat, aby úhyny skončily. Stručně – varroázu hledat a ničit po celou včelařskou sezónu – v našich klimatických podmínkách od konce února do konce listopadu. To je v dobách, kdy denní teploty přesahují 8°C. Nejúčinnější likvidace je v předjaří. V této době je zlikvidovaná 1 samička varroázy lepší, než 300 zlikvidovaných roztočů v podletí. V zimním období je nutno zajistit včelstvům klid. Varroázu lze odstraňovat ze včel po celou dobu sezony bez chemie.

 

Diagnóza – hledání varroázy.
Mně se osvědčila vidlička na odvíčkování medných plástů. Do zavíčkované trubčiny (raději starší) zabodněte vidličku a vytáhněte nymfy trubců z buněk. Pohledem na spodní stranu vidličky zjistíte stav zamoření úlu. Na úl stačí prohlédnout 2-3 vidličky. Pokud na stanovišti najdete u 1/3 včelstev s varroázou je stav třeba okamžitě řešit.

 

Řešení
Varroázu lze hromadně odstranit, kdy včelstvo nemá zavíčkovaný plod. Nejúčinnější likvidace varroázy je v předjaří. V dobách hladovění včel zvyšte pozornost před asistovanou loupeží vašich včel. Dobré je pokrmit včelstva řídkým cukerným roztokem (0,8kg cukru + l litr vody). Množství
krmiva 0,5 -0,7 litru na den a úl. Tímto se sníží slídivost vašich včelstev. V dobách konce sezóny je slídivost v krajině obrovská. Zpět k léčení. U rojů a smetenců dělejte preventivní posyp již v době tvorby smetence nebo sebrání roje.

 

CUKROVÁNÍ – cukřenka /náhražka pylu smrku/
Jemnost práškového cukru je podstatná – nesmí vám drhnout mezi prsty. Pro srovnání můžete porovnat s bramborovým škrobem. Cukr, který bude účinně odstraňovat varroázu ze včel, musí být svojí hrubostí jen o málo hrubší než bramborový škrob. Platí zásada – čím jemnější tím lepší.

 

Dávkování
Stačí 1 polévková lžíce na úl o 4 nástavcích – předávkování při použití většího množství cukru není možné. To vám včely ukáží na zbytcích cukru na horních loučkách v dobách nedostatku snůšky. Konzumace cukru začíná již po pár minutách.

 

Cukřenka
Umělohmotná dóza se závitovým víčkem. Víčko jsem provrtal sítí otvorů cca 7mm.Velikosti otvorů se nebojte, včely samy cukr roznesou po celém úlu. Obsah moji cukřenky má cca 0,6 kg cukru. Stačí na 8-10 úlů. Při cukrování nakloňte pouze pod úhlem 45° – ne dnem vzhůru.
Četnost cukrování
Před uzavřením prvého trubčího plodu dělám cukrování 2x v intervalu 3 – 7dní.
Pak v sezóně opakovaně při každé návštěvě včel – interval 7-10 dní.
Pokud chcete včelstvo dokonale očistit musíte cukrovat při zavíčkovaném plodu 7-8x v intervalu 48 hodin (jednou za dva dny, obden).

 

Očištění krajiny(ou)
V našich klimatických podmínkách to umí smrk. V klimatických podmínkách teplejších to jistě dokáže i jiná rostlina – musí do krajiny dodávat dostatek prachového pylu po dobu alespoň 20ti dní. Včelaři, kteří včelaří v rozsáhlých smrkových lesích to jistě viděli mnohokrát. Viděli, ale nevědí, co viděli. Smrk kvete v nadmořské výšce 600m koncem dubna a v květnu. Kvete nepravidelně a ne každý rok kvetení dostatečně pyluje. V dobách přebytku pylu se krajinou táhnou mračna žluté barvy. Včely, které v těchto podmínkách pracují, vykazují v dobách podzimního léčení zlomek spadu varroázy z roku minulého. Tento poznatek mně vedl k použití práškového cukru. Práškový cukr dokáže pyl smrku nahradit v plném rozsahu a dobu použití si mohou včelaři stanovit sami. Pokud bychom v krajině instalovali síť velkoplošných krmítek, nad kterými bychom rozprašovali v době letu včel práškový cukr, nahradili bychom efekt kvetení smrku.Tímto bychom ozdravili velké územní celky.

 

Závěr
Je možné, pokud budou cukrovat i vaši sousedé, varroázu postavit do role
nemnohých obyvatel vašeho úlu. Do úplného ozdravení krajiny musíte
však svoje včelstva ochraňovat pomocí opakovaného cukrování.
Chemické cesty ničení varroázy jsou aplikovány v podletí, kdy varroáza již
mnohonásobně zvýšila svůj počet. Výsledky chemické ochrany včelstev
jsou vidět na každoročních úhynech. Zkuste svoje včely ochraňovat
jinak. Jde to.

 

Svítek Ludvík, Přimda
svil@svil.cz

 

Pozn. 1: Příspěvek převzat z volně šířeného dokumentu pana Svítka. Původní PDF zde ke stažení, pro publikaci na našich stránkách byl text pouze mírně upraven stylově.

 

Pozn. 2: V této verzi dokumentu chybí informace jak “cukrování”, či poprašování pylem vlastně proti roztoči působí. Jsou známy minimálně tyto dvě hypotézy k možnému mechanizmu působení:
– pyl, nebo moučka znemožňuje roztoči udržet se na včele
– nebo tím jak jsou se zaprášené včely donuceny (nebo nalákány) navzájem se hromadně čistit narazí přitom i na tu další nečistotu – roztoče Varroa a toho už automaticky kusadly odstraňují

 

Pozn. 3: Toto je starší a kratší verze dokumentu pana Svítka, druhou výrazně rozšířenou verzi naleznete např. zde >> “Svítkova_metoda_2015” <<

// Cukrování včelstev 2016 //


Komentáře

Poprašování včel – alternativní metoda k omezení / likvidaci varroázy — 1 komentář

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..