Roje

V období rojení včel (nejčastěji květen, červen) můžete ve svém okolí narazit na letíci “mrak” včel, který se dříve nebo později usadí – nejčastěji na větev nějakého stromu, nebo keře.

Včely v roji jsou zaměstnány a soustředěny na matku, se kterou se z původního úlu vyrojily.
Při odletu z úlu si odnášejí část zásob, jsou tedy nakrmené a zpravidla velmi klidné.

Roj tedy není příliš nebezpečný. Pokud včelám neubližujete, nebudou nikoho svévolně napadat. Mohou být ale rozrušené, pokud jsou venku delší dobu (a nebo např. z nepřízně počasí). Bez vhodného vybavení se ke včelám zbytečně nepřibližujte, riziko je sice malé, ale je zbytečné pokoušet jejich trpělivost a nálady.

Včely průzkumnice budou potom hledat v okolí nové působiště pro právě vzniklé včelstvo (někdy najdou i prázdný úl, ale v přírodě nejčastěji dutinu stromu, dutiny ve zdech domů a jiné podobné prostory).

Roj nemusí odlétnout příliš daleko od úlu, ze kterého se oddělil, je tedy pravděpodobné, že pochází ze včelstva některého blízkého chovatele.

Je vhodné včelkám včas “nabídnout” přístřeší opět u blízkého včelaře, než obsadí nějaké těžko dostupné místo, ze kterých je nebude možné již jinam přestěhovat – zpravidla je pak nutná likvidace.

Pokud takovéto vyrojené včelstvo naleznete, informujte o situaci co nejdříve nejbližší včelařskou organizaci (u nás viz kontakty). 

Včelař roj odebere a umístí v novém úlu, nebo zlikviduje, pokud jsou pochybnosti o původu včel.

Hasiči nejsou na tuto práci většinou potřeba, bývají sice vybaveni vhodnými ochrannými pomůckami pro “boj” s vosami a sršni, ale vyjíždějí pouze pokud se jedná o vyloženě nedostupná, nebo příliš frekventovaná místa, kde hrozí kontakt včel s větším množstvím lidí.

Přivolaný včelař Vám za pěkný “zachráněný” roj bude jistě vděčný.

Potěšít byste mohli určitě i firmu zabývající se likvidací hmyzu (což je potom tzv. dezinsekce, nikoliv jak se mylně uvádí deratizace) Ale nutné to snad nebude 🙁 . Naopak – některý ochotný včelař Vám díky zkušenostem a vybavení může pomoci nejen se včelím  rojem na vašem pozemku, ale třeba také se zrušením nepohodlného vosího hnízda. (asi levněji než specializované firmy zabývající se likvidací hmyzu.)

 DSC_5498 DSC_5492

// roje 2015 //

 


Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..