Efektivní krmítka Bohuslava Smetany

Ať průmyslově vyráběné, či doma zhotovené dokazují, že “ideální” pomůcka nebyla ještě zhotovena a k vysněnému modelu se blíží ta, jejíž cena nepřesáhne cca deseti korun českých.

Dále je uveden popis vylepšeného krmítka od přítele Bohuslava Smetany (z Karlovarska),
tak jak jej osobně prezentoval v příspěvku
Včelařského fóra:

Nic proti tvořivosti, vynalézavost, ba ani šetrnosti.
Viděl jsem pomůcky ke krmení, kde nebylo poznat, koho včelař vlastně připravuje na zimní období, jestli včely, nebo vosy.
Láska k přírodě vážně nezná hranice a tyto výtvory pořízené za “hubičku” snesou velkou dávku tolerance a trpělivosti ze strany obsluhy. Každoročně se opakující potíže se zbytečnými nedostatky vyváží jejich pořizovací cena. Bohužel v takových případech si včelstvo nemůže vybrat a je závislé jenom na naší neschopnosti se více přiblížit přírodě.

Nechci vyjmenovávat, co vše je takového stavu příčinou, jenom pro názornost:
– jistě se nám všem podařilo vyprázdnít prosakovací krmítko do úlu vlivem nějakého nedostatku během pár hodin a včely si ani “necucly”. Zato vše žívé z okolí,co umí létat a i jinak se pohybovat měli hody. Komplikace v takovém případě jsou značné a argument na vzniklou situaci, “však ony si nějak poradí”, neberu.

O kbelíku se slámou a ještě v plodišti si myslím, že také neni mimo pořizovací ceny cesta k lepšímu.
Je ještě mnoho negativ spojených k výše popsanému,nechci dále rozebírat podrobnosti,neboť, kdo chce,stejně už pochopli. A protože kritizovat je snadné a také protože jsme uvedli na trh krmítko fungující na odlišném principu odebírání krmného roztoku než ostatní používaná, cítím povinnost, se i na základě emailových dotazů k této problematice vyjádřit.

Někteří členové včelařského fóra Jakubovské krmítko testovali a jejich poznatky,
ale i poznatky ostatních uživatelů již byly promítnuty do nové série výroby.

Princip s plovoucími kamínky(keramzit) se osvědčil a ten zůstává,
ale pro snadnější doplňování se dodává stabilizační kroužek pod trychtýř,
který nahrazuje chybějící” třetí ruku” při doplńování. Dále se dodává kónusový průlez snadno smontovatelný i v domácích podmínkách, a pro zručnější včelaře se naskytla možnost si krmítko sestrojir po obstarání vlastní vhodné nádoby svépomocí. Stačí vytvořit ve dně nádoby otvor o prům. 60mm,d o otvoru vložit průlez s těsněním a zajistit maticí. Středový kónus má výšku 170mm a do nízkého nástavku je možno jej zakrátit.

Při stavbě krmítka byly požadavky:
– používat jako stropní,nevkládat do plodiště a nerušit včely při doplńování
– zvýšit počty jedinců na cca. 1000 a u 11l krmítka na 3500 jedinců
– omezit na přijatelnou mez “krmnou hektiku” a s ní spojenou slídivost
– udržet vlastním teplotním režimem včelstva krmný roztok na vyšším stupni (obava z přehřátí včel v krmítku nebyla potvrzena)
– zamezit přístupu nežádoucímu hmyzu
– použitím keramzitu jako přírodního plováku vytvořit příznivé hygienické podmínky.

Nevýhoda krmítka o které již víme je pořizovací cena: 5l 1685Kč, 11l 195,-Kč.

Tato nová verze je lépe stohovatelná, snadno rozebíratelná. Při používání předmětu je žádoucí zamezit přístupu světla ke krmítku po dobu krmení z důvodu horší orientace včel v krmítku.
Některé včely (zdá se, že ty starší) v opačném případě reagují na světlo a ve snaze vydat se za zdrojem po stěně nádoby, těm hrozí utonutí vlivem vyčerpání.

Chtěl bych podotknout,že Jakubovské krmítko nepovažujeme za věc převratnou, zázračnou,ani dokonalou, ale je to jenom další v řadě již úspěšných, či méně povedených, jako jedna z alternativ na trhu, která se rodí i s vaší pomocí.Tímto chci poděkovat všem, kteří přijali na tomto díle spolupráci a pomohli tak ke zlepšení a ke zkvalitnění výrobku.

publikováno podle původní prezentace krmítek p. Bohuslavy Smetany (ze stránek Včelařského fóra)
// původní příspěvek upraven pro lepší čitelnost na našem webu //


Další informace zde:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Krmitka-a-krmeni?page=6&highlight=krm%C3%ADtko
a také zde + více fotek:
http://www.mojevcely.eu/news/jakubovske-krmitko/

Kontakt na nové stránky výrobce, kde lze krmítka objednat:

www.jakubovske-krmitko.czKomentáře

Efektivní krmítka Bohuslava Smetany — 2 komentáře

  1. Něco podobného jsem se pokusil doma vyrobit. S obyčejnou trubkou se závitem do nádoby s keramzitem vmontovanou je to také použitelné, ale ta důležitá součástka – kónusový průlez se dá těžko nahradit něčím doma nalezeným 🙂

    • Nahradil jsem to výtokovým otvorem dřezovým na který přes těsnění narazím 50mm HTC odpadní trubku. Funguje to dobře. Krmítko jsem ještě malinko potůnil, aby se při nalévání nemuselo otevírat. Spokojenost. Ale chci zkusit i originální průlezy, byť a část sifonu funguje dobře. Otázka k rozhodování je jen pořizovací cena. 😀

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..