Jakubovské krmítko – 3. rok používání

V letošním roce využívám na krmení svých včelstev 6ks krmítek  o obsahu 11 litrů a jedno krmítko na 5 litrů, které jsem získal od p Smetany jako vzorek nového typu nádoby.

Krmítka obojího typu jsou z kvalitního materiálu, dobře zpracované a štosovatelné pro snadné skladování.

Pokusil jsem se použít vlastní nádobu 39×39 cm, aby byl využit celý prostor nástavku, ale dno italského plastového boxu z Bauhasu se během chvíle rozpadlo. Pokud máte někdo tip na běžně dostupnou přepravku z kvalitního materiálu – napište do komentáře pod příspěvkem.

S dodávaným keramzitem se mi nikdy dobře nepracovalo, od jeho použití jsem proto úplně upustil.
Vhodnou alternativou je obyčejná sláma, která se používá pro krmení i při čistě “kbelíkovém” krmení.

Letos mě napadlo použít místo slámy umělé “slámky” 🙂 Plastová brčka jsou ale dost kluzká a včelám se po nich dobře neleze. Vyzkoušená varianta je nasypat na hladinu roztoku v krmítku silnou vrstvu na 5 cm kousky nastříhaných slámek. Včely mívají někdy problém, když se snaží lézt po vlhých stěnách krmítka – opakovaně sklouzávají do sladké vody. Proto je důležité aby byla vrstva souvislá až ke stěnám. (nebo použít krmítko se zdrsněnou stěnou, ale to by se asi hůře čistilo).

Slámky mají tu nevýhodu, že jsou kluzké. Jejich výhoda je, že jsou velmi levné (nejlépe nějaké 1000ks balení z Makra za cca 70kč), hygienické, opakovaně použitelné – dají se vyvařit. Jsou lehoučké, takže včela se snadno mezi nimi protáhne (snadno si je odstrčí i když je několik slámek přes sebe ve vrstvě.).

Jakubovské krmítko lze objednat na adrese jeho vynálezce p. Smetany:  http://www.jakubovske-krmitko.cz/cs/objednavka-krmitka/, kde naleznete také další informace od výrobce i recenze uživatelů.

Další informace o krmení a krmítkách např. zde na stránkách včelařského fóra:
http://www.vcelarskeforum.cz/tema-Krmitka-a-krmeni?page=6&highlight=krm%C3%ADtko

//Přemysl Peterek//


Komentáře

Jakubovské krmítko – 3. rok používání — 2 komentáře

  1. co včelař, to vynálezce, zaujalo mě, jak si dovedeme zkomplikovat tak jednoduchou věc, jako je krmení kbelíkovou metodou s použitím slámy, navrhuji takové “novinky” na našich stránkách vynechat. Stejně jako Svaz rozhodl, že nebude zveřejňovat nabídku souší, nebude zveřejňovat nabídky na “alternativní” krmicí směsi. Po přečtení takové informace se jistě najde několik dalších vynálezců, kteří krmení jakubovských krmítkem ještě “vylepší” (rozuměj zkomplikují). Velmi se těším na reakci, zejména na nadávky, že nejsem dost “POKROKOVÝ”

  2. Krmím též JK a nevidím v tom žádné komplikace. Nakrmit může manželka nebo děti, protože není přímý kontakt se včelami. Místo keramzitu nebo drceného korku používám nakrájené korkové zátky – po délce je rozčtvrtím a tyto dlouhé čtvrtky potom krájím na menší kousky. Včelky se netopí. Nalévací trubku mám až na dně a tak není problém s topícími se včelami. Kbelíky používám od arašídových křupek. Krmítka se dají stohovat a tak nezabírají žádné míst. Prostě jsem spokojen.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..