Jakubovské krmítko podruhé …

Přečtěte si také nový příspěvek – Jakubovské krmítko 3.rok používání !

Pokud by měl někdo zájem a nemáte to daleko, můžete se u nás v Kamenici u Prahy zastavit a prohlídnout si materiál pořádně zblízka (stačí zavolat nebo napsat – alespoň trochu předem – na moje číslo (739428260), abych si udělal čas a byl doma). 

Opsal jsem si přibalený návod, protože jak se znám, už zítra nebudu vědět kde je…
Je tam několik zajímavých postřehů pro praktické používání:

STROPNÍ VČELAŘSKÉ KRMÍTKO

Použití: Pro všechny druhy úlů se stropním otvorem o průměru 5-12 cm.

  1. přiložený keramzit před použitím opláchnout (možno v krmítku)
  2. cukerný roztok doplňovat nejlépe prodlouženou nálevkou otvorem ve víku krmítka (aby se roztok nezvířil a nestrhl včely pod hladinu)
  3.  hladina při doplňování cca 1 cm pod horní částí středového průlezu
  4. při vkládání medocukrového těsta možno i na keramzit
  5. nenechávat cukerný roztok v krmítku dlouhodobě bez přítomnosti včel
  6. po ukončení krmení keramzit 2x opláchnout vodou (nechat vodu krátkodobě působit z důvodu odstranění zbytků cukerného roztoku i z pórů keramzitu) v krmítku a nechat vysušit
  7. krmítko lze použít i jako napáječku, bez horního víčka, zavěšené, nebo postavené na podstavci v okolí včelína s mírně přislazeným roztokem a s keramzitem na hladině
  8. nádobu zbytečně nevystavovat slunečnímu záření – zmenšuje se její životnost.
  9. při minusových teplotách se krmítko stává méně pružné a je nebezpečí jeho poškození
  10. při stohování se doporučuje cca 10krmítek ve sloupci, Obdélníková krmítka je lépe stohovat horizontálně (mít je složené v sobě, ale položené na boku) z důvodu snazšího uvolňování (oddělování) krmítek od sebe. Uchopením za středový průlez a při mírném pootočení se krmítka snadno od sebe oddělí. Při stohování je dobré vložit mezi kónusy polyetylenový sáček.

Moje zkušenost z první sezóny používání je:

Krmítko vyhovuje rychlému krmení, ale zatím nemám vychytáno doplňování. 

Pochopil jsem, že je zřejmě potřeba doplňovat další dávku do krmítka dokud je tam nějaká (vyšší) hladina cukru z předchozí dávky. 

V opačném případě dojde promíchání keramzitu se včelami které vylizují poslední zbytky cukru a ty se hromadně topí.

Tuhle dvoji brutální začátečnickou chybu mám natočenou i na videu, ale nahrávkou masakru hromady včel se tady chlubit nebudu –  to vidět nemusíte – myslím, že jsem to popsal dost důrazně – prostě to takhle ani nezkoušejte (nalévat roztok do nádoby se včelami, ale bez hladinky)

Uvažuji o použití ještě větší nádoby, než je originál Jakubovské. Zajímalo by mě, jestli by včely v pohodě odebíraly i z nádoby velikosti celého nástavku (?) Pak by se možná dalo zakrmit najednou (?)

 /Přemysl Peterek/

 

Komentáře jsou zakázány.