LN: pobuřující článek o včelaření a reakce PRV

LN vydaly 7.2.2015 článek “Český med, nebo jed”, který okamžitě pobouřil mnoho včelařů.

Článek vypadá odborně, je poměrně rozsáhlý, ale vyznívá spíše jako cílená provokace oganizovaných včelařů,  (a)nebo dezinformační kampaň pro veřejnost.

 

Informace Předsednictva RV ČSV k aktuálním věcem a níže článek LN:

Stáhnout (PDF, 301KB)

>>>>> Článek je nyní v originále na webu lidovek (v kategorii RELAX) pod tímto odkazem <<<<<
http://relax.lidovky.cz/vcelar-anebo-medar-03k-/zajimavosti.aspx?c=A150210_143322_ln-zajimavosti_ape


Komentáře

LN: pobuřující článek o včelaření a reakce PRV — 3 komentáře

 1. Nevím jak vám, ale mě tedy dělá problém pochopit, na co autor vlastně upozorňuje. Pokud chtěl upozornit především na sebe, tak to se mu ovšem báječně povedlo. Pokud to opravdu byla plánovaná provokace, má asi zajímavé (nebo zajímavě zaplacené) důvody?! Nebo to taky možná dělá jen pro dobro všech včel chovaných i divokých a vlastně v zájmu celé přírody. A možná vlastně taky trochu i v zájmu včelařů, protože včelaři bez včel, to přece nejde. Nebo ano? Podle některých informací dneska jde už i med bez včel a včely bez jedu !

 2. Mám dojem, že je zde naplněna skutková podstata pro podání žaloby. Asi se začalo tzv. profi včelařům a dovozovým firmám šlapat na paty.

 3. Nevím, nevím, Václava Smolíka neznám, ale když vidím, jak si připravil “medobraní” tím, že odřezává z plástů plod a zbytek hází do hrnce, mezitím hledá pomůcky, tak si nemyslím, že jde o specialistu a odborníka, ale třeba se mýlím. Možná si to mohl trošku lépe připravit. Ovšem takto získaný med bude mít rozhodně lepší kvalitu než ten náš z medometu, to bychom si mohli (snad) přiznat a možná se i poučit! Nic to nestojí.

  Určitě stojí za zmínku a zamyšlení spojení veterinářů a výrobce “léčiv”. Trochu mi to připomíná hašení ohně benzínem a motivování lékařů od výrobců léků… A jistě tam nebezpečí všeho druhu hrozí. Když ne teď, tak kdykoliv v budoucnu, buďme na něj připraveni. A panu Smolíkovi díky za upozornění.

  Pokud Václav Smolík sežene dost pošuků (to myslím v dobrém), kteří si přijdou koupit plástečkový med, který si sami odeberou, tak to považuji jednoznačně za mimořádně dobře provedenou marketingovou operaci! Já poskytuji apiterapii pomocí včelího jedu kamarádům a známým, asi začnu pronajímat jednotlivé včelky místo toho, abych je pro ně chytal a dovážel jim je, díky za poučení. Klobouk dolů! Na to mnohý z nás “normálů” asi dosud nepřišel. Já to beru jako hodně dobré poučení.

  Zacházení s medem při vytáčení, které V.S. zmiňuje, a které my normálové praktikujeme, rozhodně stojí za zamyšlení. Já sice med téměř necedím, abych předešel zbytečnému poškozování, navíc materiál z víček je natolik hodnotný produkt, že stojí za to jej v medu jako přirozenou součást nechat, ale jak vidím, i takové zacházení s medem se může jevit jako málo šetrné, určitě to jde vylepšit. To ani nepočítám to, že někdo vyrábí pastovaný med. Ale těch prohřešků v chování taky-včelařů k medu, ostatním včelím produktům a hlavně k přírodě je tolik, že přečíst si takový nactiutrhačný morytátek by nemělo vést k tomu, aby se podávala žaloba. Naopak si myslím, že by mělo vést k hlubokému zamyšlení se a k pochybování, zda to, co děláme a jak to děláme, není podřezávání si větve, na které sedíme. Mylně se totiž domníváme, že sedíme nad Přirodou! Nesedíme, jsme tam zatím jen trpěni a bude jen dobře, když na to přijdeme ještě chvilku před tím, než tu větev dořízneme a spadneme na ústa.

  Jestli jsem někoho naštval, ať promine. Ono takové naštvání je možná víc, než planá pochvala. Pokud jsem jenom pár včelařů a sám sebe přivedl k tomu, aby pochybovali, pak těch deset minut psaní stálo za to! A berte to tak, že blbci a pitomci jsou ti nejpotřebnější jedinci, protože ukazují cestu!

  Přátelé, dobrý rok, titulujeme se přátelé, chovejme se tedy i k oponentům přátelsky.

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..