Včelaři v ilegalitě

chtějí úly bez jedů, ale vědomě tak porušují zákon …

Úryvek článku Martina Stránského byl převzat z webu časopisu RESPEKT, celý článek k přečtení na tomto odkazu: http://respekt.ihned.cz/c1-63919550-vcelari-v-ilegalite


 

Nejmenují se sice Anna a Adam, ale budeme jim tady tak říkat. Pravá jména dvojice na prahu čtyřicítky, která právě popíjí ve slunečném dubnovém dni kávu u stolu na zahradě, nesmějí být prozrazena. Jen pod tou podmínkou se svolili setkat. Nejsou v ohrožení života, nejedou v nekalých obchodech a nepase po nich nebezpečný zločinec – jsou to ve všech ohledech spořádaní občané, které by dřív nenapadlo, že někdy vědomě poruší zákon. Teď to už třetí rok dělají. Dramatický zvrat v jejich poklidném životě na vesnici přineslo rozhodnutí pořídit si vlastní včely, jež by opylovaly ovocné stromy v zahradě a daly jim med.

 

Anna a Adam totiž brzy přišli na to, že spolu s pěti úly na ně spadlo těžké dilema: buď budou včelám dělat věci, které se jim hluboce příčí, nebo budou muset žít ve lži a za hranou zákona. Nakonec se rozhodli pro to druhé. Odmítli včelám podávat spoustu jedů, lžou a podvádějí a žijí ve strachu, že někdo jejich tajemství objeví a udá je úřadům.

 

Život ve lži

Na stole kromě koláče leží i balení s předepsanými přípravky, jež by postupně během roku měly končit v úlech: Varidol 125 s účinnou látkou amitraz – v sousedním Rakousku zakázanou kvůli podezření na karcinogenní účinky. M-1 AER, jed určený ke smíchání s acetonem, ve vyvíječi se z něj stane aerosol a ten se jako sprej stříká do úlu. Gabon PF 90, proužky k zavěšení v úlu, z nichž včely jedy po úlu rozťapají. A nakonec balení odpařovačů s kyselinou mravenčí, kterou i ilegální včelaři občas berou na milost, protože sice synteticky, ale přece jen kopíruje látku obsaženou v přírodě. Taky na tomto balení je však varovný nápis „Pozor, žíravina“.

 

„Mě definitivně přesvědčilo čtení příbalových letáků,“ vysvětluje Anna. „Doporučení na ochranný oděv a respirátor s chemickou vložkou A1, varování, že při vyšším úhynu včel po aplikaci se má nějaký ten proužek dát pryč, to mi moc jako léky nepřipadá.“ …


… více se dočtete na webu časopisu RESPEKT http://respekt.ihned.cz/c1-63919550-vcelari-v-ilegalite

cropped-IMG_6228.jpg

// Včelaři v ilegalitě – RESPEKT 18/2015 //


Komentáře

Včelaři v ilegalitě — 2 komentáře

  1. Krásně ilustruje jak pevné a děsivé je dědictví komunismu a jak přirozené a snadné je navázání soukromého podnikání, když je ve společnosti zakódován respekt k institucím, které jsou ale stále hluboko ponořeny do komunistického způsobu uvažování.
    Je to stejně děsivé jako státní nařizování a trestání za neposlušnost u povinného očkování, o to horší, že v tomto případě se jedná o naše děti, které jsou naprosto bezbranné a o rodiče, kterým je paternalisticky odebírána povinnost a právo o péči o dítě.

    • Nespojujte komunismus s řádem. Ve včelaření je nutné dodržovat jistá pravidla. Když budete mít doma rybičky, tak si s nimi dělejte co chcete, protože nemůžete ohrozit ostatní chovatele. Ale včely přirozeně zalétávají do cizích úlů a mohou tak šířit nákazu. zde je nutné konat a nejlépe všichni v jednu dobu. Myslím si, že spousta lidí si dnes spojuje pojem svoboda s termínem chcochcárna, ale prostě jsou tu zákony, nařízení a vyhlášky…

Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..